Kalendarz imprez 21

Dwa polskie kluby w kwalifikacjach Żeglarskiej Ligi Mistrzów

piątek, 11 sierpnia 2017

W najbliższy weekend, najlepsze europejskie kluby żeglarskie będą rywalizować w pierwszej eliminacji do wielkiego finału Sailing Champions League, która odbędzie się w rosyjskim St. Petersburgu. Wśród 30 załóg reprezentujących czołowe jacht kluby z całej Europy, znalazły się dwa polskie teamy – Yacht Club Sopot oraz MBSW Giżycko.

W tym roku zasady rozgrywania Champions League zmieniły nieco swój format i nie ma już możliwości startu w wielkim finale bez udziału w eliminacjach. W poprzednich dwóch latach Yacht Club Sopot, jako zwycięzca Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej kwalifikował się bezpośrednio do decydujących regat w Porto Cervo. Tym razem, aby pojechać na najważniejszą imprezę ligową sezonu wszystkie zespoły muszą przebrnąć przez eliminacje, które odbywają się w St. Petersburgu oraz w szwajcarskim St. Moritz. Aby zdobyć kwalifikację trzeba uplasować się w pierwszej połowie stawki.

Załoga Yacht Club Sopot będzie żeglowała w składzie Mariusz Kłobucki, Damian Pietruszewski, Maciej Stompór i Rafał Sawicki.

- Cel sportowy jest jasny. Chcemy po raz trzeci z rzędu wystartować w finale. Wyzwanie jest duże, gdyż poziom w Lidze Mistrzów jest naprawdę wysoki. Jest to jednak absolutnie w naszym zasięgu, gdyż już dwa razy kończyliśmy regaty na Sardynii właśnie koło 15 miejsca, a to był już etap finałowy. Liczymy również na to, że druga załoga z Polski reprezentująca Giżycko zajmie miejsce dające prawo startu we Włoszech – podkreśla Rafał Sawicki, sternik załogi.

Regaty już tradycyjnie rozegrane zostaną na jachtach J/70, które są bardzo podobne nautycznie do Delphii24, na której rozgrywane są zawody ligowe w Polsce. Pierwsze wyścigi już w piątek 11 sierpnia, a zakończenie imprezy w niedzielę. Rywalizacja odbywać będzie się w wyjątkowych okolicznościach, gdyż akwen regat znajduje się na rzece Newa w samym centrum miasta. Jest to dodatkowa trudność dla wszystkich załóg, gdyż występuje tam bardzo duży prąd. Wyjątkowe są za to widoki łącznie ze słynnym Ermitażem w tle.

Druga polska załoga reprezentująca MBSW Giżycko wystartuje w składzie Marek Stańczyk, Łukasz Kacprowski, Łukasz Stefaniuk i Michał Szmul.

W piątek o godzinie 11:30 rozpocznie się pierwszy wyścig. Transmisja na żywo z sobotnich i niedzielnych wyścigów oraz wyniki online będą dostępne na

www.sailing-championsleague.com.

Poczynania polskich załóg będzie można śledzić również na profilu facebook klubu https://www.facebook.com/ycsopot

GSC Yachting biznes liga żeglarska Yachting Clinic