Kalendarz 18

Yacht Club Sopot już po raz trzeci wystartuje w regatach na Karaibach

poniedziałek, 25 marca 2019

BVI Spring Regatta and Sailing Festival to pierwsza w tym sezonie impreza regatowa w kalendarzu Yacht Club Sopot. Członkowie klubu wracają na morze karaibskie, aby po raz kolejny wystartować w imprezie z cyklu „serious fun”, a za cel obrali Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Już we wtorek 26 marca rozpocznie się tam festiwal żeglarstwa na starcie którego zobaczymy prawie 100 łódek z całego świata w tym sopocką załogę na jachcie klasy Volvo Open 70 „E1”

W tym roku Yacht Club Sopot pod wpływem próśb klubowiczów o urozmaicenie destynacji regat karaibskich celowo zmienił akwen i wybrał BVI Spring Regatta & Sailing Festival, którego hasłem przewodnim jest „No fear – Warm Water, Hot Racing, Cool Parties”. Podobnie jak inne imprezy w tym regionie łączy ze sobą rywalizację sportową na wodzie oraz świetną zabawę na brzegu. Cel jaki obrała załoga YCS to przede wszystkim jak najwięcej nauki na tak dużym jachcie oceanicznym. Mimo, że to nie pierwszy start na łodzi klasy Volvo 70, to nauki nigdy za wiele, zwłaszcza, że większość załogi ma okazję tylko raz na jakiś czas żeglować na tego typu jednostce, zwłaszcza w regatach.

„Tortola przywitała nas wspaniałymi wiatrami passatowymi, pięknym słońcem i pelikanami zamieszkującymi okolice mariny, w której zakotwiczony jest nasz jacht. Przy okazji tych regat ograniczyliśmy liczbę osób w załodze do 13 gdyż chcieliśmy się poczuć tak jak załogi, które startowały w wyścigu dokoła świata na jachtach klasy VO70. Chcąc budować dalsze umiejętności kadry klubowej na tego typu jednostkach, chcemy skupić się przede wszystkim na aspekcie szkoleniowym, a nie wyścigowym. BVI Spring Regatta to idealne miejsce do nauki i przyjemnego żeglowania, mam nadzieję, że cała załoga wyjedzie z Karaibów z bagażem doświadczeń i miłych wspomnień a my mam już pomysł na kolejny ciekawy karaibski akwen w przyszłym roku.” – podkreśla Filip Wójcikiewicz Komandor Klubu.

Tym razem załogę poprowadzi Rafał Sawicki, dla którego będzie to debiut w roli sternika tak dużego jachtu i również ogromna lekcja żeglarstwa morskiego.

„Muszę przyznać, że jest to dla mnie ogromne wyzwanie. W zeszłym roku miałem przyjemność sterować jachtem VO60 podczas regat Legend Race, w których to wygraliśmy w naszej klasie. Wtedy jednak byłem tylko chwilowym zmiennikiem Jarka Kaczorowskiego. Tym razem sam poprowadzę całą załogę i już nie mogę doczekać się jaki będzie efekt. Przyjechaliśmy tu przede wszystkim po naukę, ale zapewne nikt w załodze nie będzie chciał odpuścić, więc będziemy również walczyli o jak najlepsze miejsce.” – mówi Rafał Sawicki.

Załoga liczy łącznie 13 osób w tym 11 członków i gości YCS oraz dwie osoby stałej załogi jachtu E1. Ponad dwudziestometrowy oceaniczny jacht regatowy klasy VO70 to wyjątkowa jednostka. Bardzo zaawansowana technicznie. Posiada między innymi uchylny kil, dwie płetwy mieczowe i sterowe, blisko 3 metrowy bukszpryt, 9 kabestanów i ponad 600 metrów kwadratowych powierzchni żagli. Start na takim jachcie to dla załogi wyzwanie.

Udział w karaibskich regatach będzie dla członków Yacht Clubu Sopot nie tylko wielką przyjemnością i przygodą ale również idealną okazją do wzmocnienia znajomości i relacji klubowych. Udział w regatach pozwoli również na poznanie dużej ilości znakomitych żeglarzy z całego świata, a przede wszystkim daje wyjątkową możliwość kontaktu z jachtami, których ciężko szukać w polskich marinach.

Skład załogi: Marcin Tetzlaff, Michał Ostrowski, Rafał Kasprów, Adam Szyszka, Krzysztof Witkowski, Filip Wójcikiewicz, Piotr Kwapisz, Krzysztof Kopka, Maciej Raczyński, Łukasz Żyła, Rafał Sawicki, Kuba Pawłowski, Johannes Schwarz.

Relacje ze startu załogi YCS E1 będzie można znaleźć na klubowej stronie na Facebooku https://www.facebook.com/ycsopot oraz Instagramie yachtclubsopot_2015. Pełna relacja po zakończeniu regat dostępna będzie również na stronie http://www.yachtclubsopot.com

GSC Yachting biznes liga żeglarska Yachting Clinic